Skip to content

2288 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 4, 2002

Property Information

Block7201
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S-F-3AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,790
Acreage9.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
24%
Improvement Value:$220,100
76%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,281+0.7%
2024$9,220+5.0%
2023$8,783+2.9%
2022$8,532+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 2578, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1985