Skip to content

3588 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block7111
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,708
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
18%
Improvement Value:$143,800
82%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+0.7%
2024$5,573+5.0%
2023$5,309+2.9%
2022$5,157+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 4159, Page 8114Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4060, Page 7421

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2668, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1961