Skip to content

3624 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block7111
Lot63
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-S-X-1UG,3
Dwellings1
Zoning03
Sq Footage1,915
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
21%
Improvement Value:$129,900
79%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,222+0.7%
2024$5,187+5.0%
2023$4,941+2.9%
2022$4,800+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2521, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1938