Skip to content

334 Sheridan AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block7111
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,567
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
29%
Improvement Value:$92,500
71%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,126+0.7%
2024$4,099+5.0%
2023$3,905+2.9%
2022$3,793+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,567DeedBook 4276, Page 704Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2775, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1948