Skip to content

427 Rieck TerVineland, NJ 08361

Built 1952

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block7502
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,465
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$138,300
83%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,279+0.7%
2024$5,244+31.1%
2023$4,001+2.9%
2022$3,887+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,465DeedBook 4231, Page 7987Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$149,000
Sq Ft1,465DeedBook 4194, Page 7437Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 4032, Page 2963

Property Built

Built

Year Built: 1952