Skip to content

4649 Ascher RdVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Nov 2, 1998

Property Information

Block7303
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,056
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
17%
Improvement Value:$219,700
83%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+0.7%
2024$8,372+5.0%
2023$7,975+2.9%
2022$7,748+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2344, Page 10