Skip to content

4679 Ascher RdVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block7303
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,259
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
19%
Improvement Value:$193,100
81%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+0.7%
2024$7,541+5.0%
2023$7,183+2.9%
2022$6,978+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2839, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2000