Skip to content

5462 Independence RdVineland, NJ 08361

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2064

Property Information

Block7401
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage680
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
39%
Improvement Value:$36,100
61%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,898+0.7%
2024$1,885+5.0%
2023$1,796+2.9%
2022$1,744+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1018, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1956