Skip to content

5396 Ascher RdVineland, NJ 08361

Built 1956

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block7401
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,847
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
21%
Improvement Value:$97,200
79%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,426+0.8%
2024$3,400+5.8%
2023$3,215+3.4%
2022$3,109+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2707, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1956