Skip to content

3145 Cornucopia AveVineland, NJ 08361

Built 1953

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Aug 31, 1995

Property Information

Block7401
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,120
Acreage14.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
46%
Improvement Value:$99,800
54%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,868+0.7%
2024$5,829+5.0%
2023$5,553+2.9%
2022$5,394+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2135, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1953