Skip to content

3440 Hawthorn CtVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Sep 13, 1995

Property Information

Block7409
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0074

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,985
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
20%
Improvement Value:$186,300
80%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,371+0.7%
2024$7,322+5.0%
2023$6,975+2.9%
2022$6,776+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2137, Page 310