Skip to content

5460 Harvest CtVineland, NJ 08361

Built 2019

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block7409
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
24%
Improvement Value:$142,200
76%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+0.7%
2024$5,927+5.0%
2023$5,646+2.9%
2022$5,485+10.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

DeedBook 4179, Page 8919Recorded5/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$13,250

From:

To:

DeedBook 4155, Page 7141Recorded7/26/2017