Skip to content

4200 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 4, 1999

Property Information

Block7502
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
47%
Improvement Value:$171,000
53%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+0.7%
2024$10,296+5.0%
2023$9,807+2.9%
2022$9,527+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2360, Page 138