Skip to content

4639 Stoney Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 1991

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block7703
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,040
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
20%
Improvement Value:$228,800
80%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+0.7%
2024$8,758+2.1%
2023$8,581+2.9%
2022$8,336+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 4145, Page 3350Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 2921, Page 13Recorded3/9/2006

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 2718, Page 73Recorded1/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1773, Page 243