Skip to content

5456 Snyder AveMillville, NJ 08332

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block7705
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,628
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
19%
Improvement Value:$95,000
81%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,754+0.7%
2024$3,729+5.0%
2023$3,552+2.9%
2022$3,451+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1543, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1970