Skip to content

659 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
Jun 30, 2066

Property Information

Block801
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,283
Acreage4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
33%
Improvement Value:$107,100
67%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+0.7%
2024$5,048+5.0%
2023$4,809+2.9%
2022$4,671+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,283DeedBook 4280, Page 6040Recorded1/22/2026

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,283DeedBook 4264, Page 9687Recorded1/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925