Skip to content

775 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Dec 24, 2002

Property Information

Block801
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,266
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
39%
Improvement Value:$88,800
61%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658+0.7%
2024$4,627+5.0%
2023$4,408+2.9%
2022$4,282+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2640, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1918