Skip to content

595 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block801
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,570
Acreage4.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$174,300
76%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,301+0.7%
2024$7,253+5.0%
2023$6,909+2.9%
2022$6,712+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,570DeedBook 4213, Page 7391Recorded8/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1948