Skip to content

2691 Homecrest DrVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
May 12, 2005

Property Information

Block803
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage912
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
32%
Improvement Value:$72,000
68%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,372+0.7%
2024$3,350+5.0%
2023$3,191+2.9%
2022$3,100+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 2843, Page 206

Property Sale

Sale
$145,294
DeedBook 2120, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1956