Skip to content

112 Strawberry AveVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block901
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,580
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
18%
Improvement Value:$178,900
82%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,941+0.7%
2024$6,895+5.0%
2023$6,568+2.9%
2022$6,381+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,580DeedBook 4264, Page 1815Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$112,258
DeedBook 2254, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1989