Skip to content

3004 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block914
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,264
Acreage3.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
25%
Improvement Value:$159,300
75%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+0.7%
2024$6,680+5.0%
2023$6,363+2.9%
2022$6,182+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 4172, Page 730

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2166, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1993