Skip to content

3437 Prospect AveVineland, NJ 08360

Built 1995

Last Sale Price
$310,200
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block902
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,317
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
18%
Improvement Value:$178,000
82%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+0.7%
2024$6,899+57.9%
2023$4,369-17.1%
2022$5,269+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,200
Sq Ft1,317DeedBook 4227, Page 5172Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,317DeedBook 4200, Page 428Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,317DeedBook 4195, Page 800Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$150,100
DeedBook 4098, Page 9374

Property Built

Built

Year Built: 1995