Skip to content

3451 Prospect AveVineland, NJ 08360

Built 1978

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block902
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,224
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
14%
Improvement Value:$254,200
86%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+0.7%
2024$9,302+5.0%
2023$8,861+2.9%
2022$8,608+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft3,224DeedBook 4137, Page 2406Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1726, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1978