Skip to content

852 E Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block903
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,642
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
31%
Improvement Value:$91,000
69%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,212+0.7%
2024$4,185+5.0%
2023$3,986+2.9%
2022$3,872+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4064, Page 2228

Property Built

Built

Year Built: 1900