Skip to content

2908 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 1999

Property Information

Block703
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,686
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
23%
Improvement Value:$134,600
77%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+0.7%
2024$5,510+5.0%
2023$5,249+2.9%
2022$5,099+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916