Skip to content

400 E Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2013

Property Information

Block914
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,592
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
30%
Improvement Value:$76,500
70%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,208+0.7%
2024$3,185+5.4%
2023$3,022+3.2%
2022$2,929+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890