Skip to content

3219 N East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2063

Property Information

Block914
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
27%
Improvement Value:$107,500
73%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,168+0.8%
2024$4,137-0.7%
2023$4,167+3.1%
2022$4,041+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1008, Page 155

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 2422, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1953