Skip to content

2960 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1987

Last Sale Price
$76,685
Last Sale Date
Jun 20, 1987

Property Information

Block914
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,392
Acreage4.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
21%
Improvement Value:$156,700
79%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+0.7%
2024$6,304+5.0%
2023$6,005+2.9%
2022$5,834+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,685
DeedBook 1667, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1987