Skip to content

75 Celia TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block1002
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
48%
Improvement Value:$128,700
52%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,982+3.0%
2024$9,687+11.0%
2023$8,725+1.4%
2022$8,605+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20220, Page 18910

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5673, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1952