Skip to content

725 Joralemon St Unit 24Belleville, NJ 07109

Built 1968

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block1002
Lot18
QualifierC0024
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage787
Acreage8.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$127,500
72%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+10.2%
2024$6,497+3.1%
2023$6,300+1.4%
2022$6,213+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft787DeedBook 20230, Page 27643

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft787DeedBook 20200, Page 96964Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6019, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1968