Skip to content

725 Joralemon St Unit 46Belleville, NJ 07109

Built 1968

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block1002
Lot18
QualifierC0046
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage775
Acreage8.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$108,300
68%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+3.0%
2024$6,196+3.1%
2023$6,007+1.4%
2022$5,925+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft775DeedBook 20250, Page 18849

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft775DeedBook 20200, Page 75299Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 39100Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 6155, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1968