Skip to content

725 Joralemon St Unit 168Belleville, NJ 07109

Built 1968

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block1002
Lot18
QualifierC0168
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage526
Acreage8.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$81,100
62%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,037+3.2%
2024$4,881+3.3%
2023$4,725+1.5%
2022$4,657+6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft526DeedBook 20250, Page 45135

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft526DeedBook 20240, Page 51423Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$116,500

From:

To:

DeedBook 20160, Page 11716Recorded2/8/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5633, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1968