Skip to content

23a Raymond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 28, 2003

Property Information

Block10101
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class29
Description3SF 1/2DUPLEX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
33%
Improvement Value:$167,500
67%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+3.0%
2024$9,793+3.1%
2023$9,495+1.4%
2022$9,365+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 5945, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1990