Skip to content

36-40 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1961
Industrial

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block10101
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description1SCB MANF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,900
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
43%
Improvement Value:$266,300
57%
Total Assessment$463,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,701+3.0%
2024$18,149+3.1%
2023$17,597+1.4%
2022$17,356+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft6,900DeedBook 20181, Page 975

Property Sale

Sale
$765,000
DeedBook 12171, Page 9288

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6153, Page 287

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5900, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1961