Skip to content

15 Raymond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 3, 1995

Property Information

Block10101
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
43%
Improvement Value:$129,700
57%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+3.0%
2024$8,959+3.1%
2023$8,687+1.4%
2022$8,568+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5360, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1917