Skip to content

64-72 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 11, 2008

Property Information

Block103
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 12 UNIT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage12,672
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$660,000
43%
Improvement Value:$879,300
57%
Total Assessment$1,539,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,080+3.0%
2024$60,248+3.1%
2023$58,416+1.4%
2022$57,616+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft12,672DeedBook 12113, Page 7648