Skip to content

240-242 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$3,773,000
Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block8701
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description5SB20G 51APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,960,000
56%
Improvement Value:$1,509,400
44%
Total Assessment$3,469,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$139,921+3.0%
2024$135,792+3.1%
2023$131,664+1.4%
2022$129,860+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,773,000

To:

Sq Ft33,830DeedBook 12515, Page 5641

Property Sale

Sale
$3,950,000
DeedBook 12184, Page 722

Property Sale

Sale
$2,980,890
DeedBook 6176, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1930