Skip to content

13 Lawrence StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block106
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$153,900
62%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,038+3.0%
2024$9,742+3.1%
2023$9,446+1.4%
2022$9,316+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12305, Page 3536

Property Built

Built

Year Built: 1912