Skip to content

20-22 Brook StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block106
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description1SCB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
29%
Improvement Value:$216,800
71%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,317+3.0%
2024$11,953+3.1%
2023$11,590+1.4%
2022$11,431+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917