Skip to content

7 Maple StreetBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 1, 1994

Property Information

Block1201
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
51%
Improvement Value:$151,200
49%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,349+3.0%
2024$11,985+3.1%
2023$11,620+1.4%
2022$11,461+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 5339, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1959