Skip to content

12 Louise CourtBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 8, 1995

Property Information

Block2903
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,600
51%
Improvement Value:$159,300
49%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,144+3.0%
2024$12,756+3.1%
2023$12,368+1.4%
2022$12,198+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 5352, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1959