Skip to content

137 Heckel Street Unit A6Belleville, NJ 07109

Built 1984

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block1301
Lot24
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$72,800
59%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,953+3.1%
2024$4,806+3.1%
2023$4,660+1.4%
2022$4,596+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft798DeedBook 20180, Page 59789

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5310, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1984