Skip to content

97 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block1301
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
36%
Improvement Value:$95,400
64%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+3.0%
2024$5,808+3.1%
2023$5,632+1.4%
2022$5,555+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft940DeedBook 6090, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1917