Skip to content

101 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block1304
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
24%
Improvement Value:$193,500
76%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,324+3.0%
2024$10,020+3.1%
2023$9,715+1.4%
2022$9,582+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6165, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1917