Skip to content

99 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$273,125
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block1304
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2SF 2STORE+1APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,934
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
34%
Improvement Value:$194,700
66%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,974+3.0%
2024$11,621+3.1%
2023$11,267+1.4%
2022$11,113+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$273,125

To:

Sq Ft2,934DeedBook 20200, Page 11133

Property Built

Built

Year Built: 1917