Skip to content

93 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block1304
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SF 2STORES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
36%
Improvement Value:$115,700
64%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+3.0%
2024$7,065+3.1%
2023$6,850+1.4%
2022$6,756+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917