Skip to content

122 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block1305
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,573+3.0%
2024$2,497+3.1%
2023$2,421+1.4%
2022$2,388+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 20240, Page 46294

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5870, Page 950