Skip to content

104 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 2007

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block1305
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
21%
Improvement Value:$197,800
79%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+3.0%
2024$9,789+3.1%
2023$9,491+1.4%
2022$9,361+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,538DeedBook 12075, Page 4985

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6259, Page 219