Skip to content

40 Honiss StreetBelleville, NJ 07109

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block1306
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
24%
Improvement Value:$275,100
76%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,603+3.0%
2024$14,173+3.1%
2023$13,742+1.4%
2022$13,553+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft2,916DeedBook 12449, Page 4175Recorded8/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1923