Skip to content

50 Honiss StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block1306
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description2SB4G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
28%
Improvement Value:$244,500
72%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,692+3.0%
2024$13,288+3.1%
2023$12,884+1.4%
2022$12,707+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To:

Sq Ft2,350DeedBook 6373, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1917